Jak wybrać nosidełko dla dziecka

Po naszych warsztatach z chustonoszenia wiemy już prawie wszystko na temat chust i nosideł, jednak ostatnio natrafiłam na fajny artykuł  i wrzucam tu jego fragmenty.

Od kiedy nosidełko?

Przy decyzji o zakupie nosidełka warto wziąć pod uwagę zasadę, którą kierują się fizjoterapeuci dziecięcy, biegli w temacie noszenia oraz doradcy noszenia dzieci. Ważne jest mianowicie to, że nosidełka przeznaczone są dla dzieci, które potrafią siadać samodzielnie, a tym samym są gotowe do utrzymania w nosidle pozycji siedzącej. Dla mniejszych niemowląt polecane są przede wszystkim chusty tkane (wiązane lub kółkowe). Prawidłowo zawiązane, umożliwiają bezpieczne noszenie dzieci już od pierwszych dni życia.

Jakie są rodzaje nosideł dla dzieci?

Rozróżniamy nosidła z:

  • panelem miękkim lub usztywnianym,
  • panelem wąskim lub szerokim.

Jakie zatem wybrać? Zapomnijmy o nosidłach ze sztywnym oraz wąskim panelem i wybierzmy nosidełko ergonomiczne, czyli takie, którego panel jest miękki (bez żadnego wypełnienia) i daje podparcie udom dziecka na całej długości.

Miękki panel sprawia, że nosidło dobrze przylega do ciała dziecka i dostosowuje swój kształt do jego pleców. Co więcej, niektóre nosidła uszyte są z takich samych tkanin, jak chusty do noszenia dzieci, co sprawia, że cała konstrukcja jeszcze lepiej współgra z ciałem dziecka (maluchowi łatwiej „umościć się” w nosidle, ponieważ tkanina pracuje w różnych kierunkach). Co więcej, tkaniny „chustowe” bardzo dobrze znoszą upływ czasu i nie mają tendencji do odbarwiania się.

Panel nosidła powinien sięgać od granicy jednego dołu podkolanowego do drugiego, przy jednoczesnym zachowaniu swobody zginania nóżek w stawach kolanowych (nosidło nie może być za szerokie!). Wpływa to istotnie na wygodę dziecka oraz rozwój jego układu kostno-stawowego, w tym stawów biodrowych.

Warto przestrzec przed nosidłami, które nie dość, że mają sztywny panel, to jeszcze nie uwzględniają podparcia dla ud dziecka. Nóżki dziecka zwisają bezwładnie, a dziecko zdaje się wisieć na kroczu. Takie nosidła mogą przyczyniać się do rozwoju dysplazji lub zwichnięć stawów biodrowych. W powszechnym żargonie nazywa się je „wisiadłami”.

Nosidła wiązane i klamrowe

Nosidła dla dzieci mają przeróżne konstrukcje, np:

  • nosidła wiązane (tzw. mei-tai’e), w których zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne wiąże się na podwójny węzeł (ich zakładanie jest banalnie proste, więc nie należy zniechęcać się perspektywą wiązania),
  • nosidła klamrowe, w których pas biodrowy i szelki zapinane są za pomocą atestowanych klamer,
  • nosidła hybrydowe, w których pas biodrowy ma zapięcie z klamrą, natomiast pasy naramienne są wiązane.

Chest to chest is the best!

Pamiętajmy o tym, że dzieci w chustach oraz nosidłach nosimy tylko przodem do rodzica (brzuch dziecka do brzucha rodzica lub brzuch dziecka do pleców rodzica). Nigdy nie nosimy przodem do świata, bez względu na to, co proponuje producent.

Jakie nosidła na początek?

Polski rynek oferuje szeroki wybór nosideł ergonomicznych dla dzieci, które umożliwiają noszenie dziecka zarówno na przodzie ciała, jak i na plecach. Dodatkowo nosidła wiązane i hybrydowe można założyć w taki sposób, by dziecko usadowiło się na biodrze rodzica. Jest to opcja szczególnie lubiana przez dzieci, które są już bardzo ciekawe świata, niezbyt chętnie współpracują w pozycji brzuch do brzucha, a z jakiegoś powodu nie są noszone na plecach.

źródło: www.dziecisawazne.pl