Niemowlę karmione piersią 1-5miesiąc

Twojemu dziecku wystarczy w tym okresie mleko z piersi, najlepiej podawane na żądanie. Szybko nauczysz się rozpoznawać charakterystyczny płacz głodnego noworodka, najczęściej coś w rodzaju głośnego „le le le”. Dzięki temu unikniesz karmienia go za każdym razem, gdy zapłacze ze zmęczenia czy z chęci przytulenia się – karmienie co 40 minut czy godzinę przeciąża brzuszek i prowadzi do wzdęć. Zwykle niemowlę oświadcza światu, że jest głodne mniej więcej co 3 godziny, jednak gdy jest gorąco, może prosić o pierś częściej (ssie wtedy krótko, chcąc tylko zaspokoić pragnienie). Na początku karmienie będzie trwało 15 minut, ale z czasem mały ssak zacznie opróżniać pierś w 5-10 minut.

Twoje piersi „wiedzą”, czego dziecko w danym momencie potrzebuje i dostosowują skład mleka do jego potrzeb. Jak to możliwe? Gdy po pierwszych paru dniach bogata w przeciwciała siara zmieni się w normalne mleko, będzie ono zmieniało swój skład w trakcie karmienia: na początku płynie wodniste słodkie mleko, potem gęstsze mleko bogate w białka, na końcu zaś mleko tłuste (dlatego nie należy odrywać dziecka od piersi i przystawiać do drugiej, dopóki jej nie opróżni). W zależności od tego, jak długo i intensywnie maluch ssie, Twój organizm rozpoznaje, czy chce tylko zaspokoić pragnienie, czy też potrzebuje większej ilości białka lub tłuszczów, i dostosowuje skład mleka do tych potrzeb. Jest też tłustsze i bardziej kaloryczne nocą, żebyś mogła się wyspać.

Nie jest to jedyna zaleta mleka matki. Zawarte w nim przeciwciała chronią dziecko przed chorobami, karmienie piersią zmniejsza ryzyko alergii, mleko matki jest tanie, zawsze dostępne, sterylne i w odpowiedniej temperaturze, wreszcie badania psychologów dowodzą, że interakcje pomiędzy mamą a dzieckiem karmionym piersią są bogatsze, niż u dzieci karmionych butelką. Dlatego też pediatrzy zalecają karmienie niemowląt piersią co najmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie musisz przejść na mleko modyfikowane. Możesz karmić piersią rok albo dłużej, bez żadnej szkody dla dziecka. Ba! Możesz nawet odciągać mleko laktatorem i przygotowywać na nim kaszki.

Beata Rajba