Niemowle karmione butelką – 5 miesiąc

Co i ile je?

Podstawę pożywienia Twojego dziecka nadal stanowi mleko, ale zgodnie ze schematem żywienia niemowląt karmionych butelką powinnaś już wprowadzać pierwsze przeciery jarzynowe i owocowe oraz zupki. Pod koniec miesiąca jego menu powinno wyglądać tak:

 • 4 x 180 ml mleka
 • 1 x jarzynki (stopniowo zastępować jeden posiłek mleczny), docelowo 180 ml zupki jarzynowej zagęszczonej kaszką (łyżka na każde 100 ml).
 • 1 x przecier lub sok przecierowy jabłkowy 50-100 ml

Przykładowy plan dnia:

 • 6.00     180 ml mieszanki
 • 9.30     jabłuszko lub sok (docelowo 50-100 g)
 • 13.00   początkowo jarzynka, docelowo zupka-przecier
 • jarzynowy (stopniowo zwiększać ilość aż do osiągnięcia 180 ml)
 • 16.00   180 ml mieszanki
 • 20.00   180ml mieszanki
 • 24.00   180 ml mieszanki

Jak wprowadzać nowe pokarmy?

Nowe pokarmy należy wprowadzać powoli i ostrożnie. Zawsze wprowadzamy je wczesnym popołudniem, żeby wychwycić ewentualne oznaki alergii. Zaczynamy od pokarmów jednoskładnikowych, podając pierwszego dnia jedną łyżeczkę po karmieniu (jeśli maluch się bardzo upiera, że nie chce, można przed). Każdego kolejnego dnia zwiększamy ilość podawanego przecieru o jedną łyżeczkę, aż będziemy pewni, że dziecko dobrze toleruje daną potrawę. Następny owoc lub jarzynkę wprowadzamy po tygodniu. Przy objawach nietolerancji lub alergii (wysypka, szorstkie policzki, chlustające wymioty, nagła biegunka lub zaparcie) wycofujemy się z danego produktu. Można znowu próbować go wprowadzić po kilku miesiącach, gdy układ odpornościowy dziecka już o nim „zapomni”.

Jarzynki i owoce należy wybierać w zależności od tego, jakie dziecko robi kupki. Niektóre (jabłka, szpinak, brokuły, morele itd.) rozrzedzają stolec, inne (marchew, kaszka) zestalają. Jeśli dziecko ma zaparcia, dajemy pokarmy rozrzedzające, a gdy kupka jest rzadka, zestalające. Gdy wiemy już, że toleruje marchewkę i ziemniaczki, czas spróbować pierwszej, na razie bezmięsnej i zmiksowanej na krem zupki jarzynowej.

W okresie wprowadzania nowych pokarmów mogą się pojawić częstsze lub nawet śluzowate kupki. Jeśli objawy te nie miną po kilku dniach, dany produkt należy odstawić na pewien czas, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko ma nań alergię. Normalne u maluchów jest natomiast robienie kupki w kolorze i o zapachu jarzynki, którą zjadły.

Które pokarmy najpierw?

W tym miesiącu możemy wprowadzić same najdelikatniejsze i najmniej alergizujące produkty:

 • Jarzyny: marchew, ziemniak, dynia, brokuł, pietruszka, seler, kukurydza, cukinia, kalafior, fasolka szparagowa, brukselka, kapusta.
 • Owoce: jabłko, jagody, dzika róża, winogrona białe, banan, brzoskwinia,
 • Produkty zbożowe (jeśli lekarz zaleci): kleik ryżowy lub kukurydziany, kaszka ryżowo-kukurydziana bifidus

Kiedy kaszki?

Zgodnie ze schematami żywienia pierwsze kaszki możemy wprowadzić już w 4-5 miesiącu życia u dzieci karmionych butelką i w 6 miesiącu u dzieci karmionych mlekiem z piersi. Zaleca się najpierw wprowadzenie jednego posiłku z kleikiem ryżowym albo specjalnie poddaną hydrolizie enzymatycznej kaszką ryżowo-kukurydzianą nestle bifidus (ta ostatnia jest szczególnie polecana dla dzieci z zaparciami). Już miesiąc później możemy serwować dziecku kaszki ryżowe i kukurydziane. Można mu podawać te z owocami, ale lepiej je przygotować na mleku, który maluszek jada, niż dawać od razu mleczno-ryżowe rozprowadzane w wodzie – nawet jeśli są przygotowywane na mleku modyfikowanym, to innym, niż to, którego używamy (chyba, że np. i mleko i kaszki mamy firmy Hipp). Pamiętajmy, ze o wprowadzeniu kaszki w tym miesiącu decyduje lekarz, jeśli dziecko jest wiecznie głodne albo słabo przybiera na wadze.

Beata Rajba