Niemowle karmione butelką – 1 miesiąc

Co i ile je?

Twoje dziecko je teraz tylko mleko modyfikowane początkowe, które dobrał dla niego pediatra. Zalecane jest karmienie go na żądanie, chyba, że np. słabo przybiera na wadze i lekarz zaleci inaczej. Średnio pod koniec pierwszego miesiąca jada 7 razy dziennie po około 90 ml, jego plan dnia mógłby więc wyglądać tak:

  • 6.00     100 ml mieszanki
  • 9.00     100 ml mieszanki
  • 12.30   100 ml mieszanki
  • 16.00   100 ml mieszanki
  • 19.00   100 ml mieszanki
  • 22.00   100 ml mieszanki
  • 1.00     100 ml mieszanki

Do przygotowania posiłków używamy wody niskozmineralizowanej przeznaczonej specjalnie dla niemowląt. Woda z kranu lub mineralna zbytnio obciążałaby ich nerki. Można ją podawać dopiero dwulatkowi. Wodę tę należy koniecznie przegotować, nawet jeśli jest prosto z butelki (wyjątkiem jest już przegotowana woda firmy Gerber), a następnie ostudzić – rozrabiając mieszankę w gorącej wodzie niszczymy witaminy! Bardzo ważne jest, aby trzymać się proporcji mleka i wody podanych na opakowaniu. Próby odchudzania lub tuczenia malucha przez zagęszczanie lub rozwadnianie jego mleka zawsze źle się kończą dla małego brzuszka.

Pamiętajmy, żeby dopajać dziecko po każdym posiłku (albo przynajmniej proponować co pewien czas, ale nic na siłę). Najlepsza do tego celu jest woda (jeśli dziecko się do niej przyzwyczai, będzie miało mniej problemów z zębami w przyszłości) ewentualnie posłodzona odrobiną glukozy. Na rynku możemy też dostać herbatki dla niemowląt po pierwszym miesiącu, a nawet tygodniu życia.

Ile powinno jeść?

Młodzi rodzice martwią się często, że ich dziecko nie je tyle, ile zalecają producenci mlek modyfikowanych. Pamiętajmy jednak, ze producentowi zależy, żeby sprzedać jak najwięcej mleka, więc korzystne dla niego jest, jeśli mama przygotowuje jedzenie z dużym „zapasem” i szybciej zużywa opakowanie. Jedyne, czym powinniśmy się kierować w ocenie, czy dziecko dobrze je, to przyrost wagi. Niektóre dzieci mają szybszą przemianę materii albo gorzej wchłaniają, i muszą jeść więcej, innym wystarczy nawet o 1/3 mniej pożywienia. Ważne, żeby dziecko rosło. Normalnie powinno przybierać w pierwszym kwartale życia minimum 150 gramów na tydzień czyli co najmniej 600 gramów miesięcznie. W kolejnych miesiącach przyrost wagi ciała powinien wynieść 400 g na miesiąc. Po 6 miesiącu życia dziecko zaczyna stopniowo przyrastać coraz mniej. Ważyć je można w trakcie kontroli w przychodni, a jeśli mamy wagę, nawet raz w tygodniu (częściej nie ma sensu, bo kupa, siusiu i najedzony brzuszek wpływają na wahania wagi). Jeśli coś nas zaniepokoi, powinniśmy się udać po poradę do dobrego pediatry, który oceni stan, przyrost wagi i rozwój dziecka.

Beata Rajba