Kim jest noworodek?

Noworodkiem dziecko jest przez pierwsze 28 dni swojego życia. Okres ten został wyodrębniony z całego przedziału czasowego niemowlęctwa ze względu na bardzo szczególne przemiany zachodzące w organizmie malucha po urodzeniu. Nie lada wyzwaniem dla takiego malucha jest stabilizacja układu krążenia i oddechowego, utrzymanie ciepłoty ciała, zmiany zachodzące w składzie krwi, gospodarce hormonalnej, jelitach…

Prawidłowa masa noworodka urodzonego o czasie (czyli między 37 a 42 t.c.) waha się w granicach 2500 – 4500 g, a długość 50 – 62 cm. Zwykle traci na wadze kilkadziesiąt gramów, by następnie je odzyskać.

Żywienie takiego maluszka jest sprawą najwyższej wagi. Dobrze, jeśli mama może go karmić piersią: nie tylko jej pokarm jest świetnie przyswajalny, ale dostarcza przeciwciał, które dziecko zaczyna produkować dopiero około 6 tygodnia życia. Jeśli z jakichś powodów mama nie może karmić swojego dziecka piersią, lekarz powinien dobrać mu odpowiednie mleko początkowe, które należy rozpuszczać w odpowiednich proporcjach w przegotowanej wodzie niskozmineralizowanej (inna zaszkodziłaby nerkom dziecka).

Beata Rajba