Terapia kaskowa

Terapia kaskowa Cranioform zalecana jest do stosowania w przypadku wystąpienia silnych zniekształceń główki, które nie zmniejszyły się znacząco do 4-5 miesiąca życia dziecka (mimo stosowania przekładania oraz fizjoterapii ).
Wykorzystuje ona naturalny wzrost główki – kierując go w stronę spłaszczonych miejsc. W dobrze ukształtowanych miejscach główki kask przylega, w miejscach spłaszczonych pozostawia przestrzeń do wzrostu. Dzięki temu nie ma tu mowy o wywieraniu nacisku, czy bólu.
Stosowanie terapii zalecane jest od 4 do 18 miesiąca życia dziecka – w tym okresie następuje wzrost kości głowy, który jest najsilniejszy w pierwszym roku życia dziecka. Dlatego zalecane jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii, co pozwala na maksymalne wykorzystanie wzrostu kości i skrócenie trwania terapii.
Standardowe leczenie trwa od 8 tygodni do 10 miesięcy. Kask musi być noszony przez dziecko przez nieprzerwane 23 godziny na dobę. Godzinna przerwa przeznaczona jest na pielęgnację główki oraz czyszczenie i suszenie kasku. 23 godziny potrafią przerażać, jednak dzięki zastosowaniu lekkiego tworzywa i idealnemu, indywidualnemu dopasowaniu do kształtu główki – kask jest świetnie przez dziecko akceptowany i prawie niezauważalny.
Opieka lekarzy prowadzących jest zapewniona przez cały czas trwania terapii ( 24 godziny na dobę ), a kask szlifowany i dopasowywany do rosnącej główki podczas regularnych wizyt kontrolnych.
Kask tworzony jest na podstawie zdjęć 3D, które robi się w ekspresowy, bezbolesny i bezinwazyjny sposób. Na kolejnych wizytach kontrolnych dokonuje się pomiaru asymetrii oraz robi się nowe zdjęcia, aby udokumentować postępy terapii.
Efekty terapii są niesamowite i utrzymują się na całe życie.

Katarzyna Machlowska-Hulok, mama Bartusia, u którego zastosowano terapię kaskową Cranioform.

Historia Bartusia poddanego terapii kaskowej na stronie: www.terapia-kaskowa.pinger.pl