Akcja – prowokacja

akcja-prowokacja20 maja wraz z instruktorami pierwszej pomocy przedmedycznej – pracownikami Stacji Opieki Caritas w Tarnowskich Górach przeprowadziliśmy akcję medialno-szkoleniową mającą na celu uświadomienie mieszkańcom jak ważny jest problem umiejętnie przeprowadzonej pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wiele osób nie posiada niestety nawet najmniejszej niezbędnej wiedzy w tym temacie, stąd częste przypadki tzw. znieczulicy społecznej, bądź nieprawidłowo udzielonej pomocy.
Nasza akcja miała na celu dotarcie do społeczeństwa w sposób dosłowny, wydarzenie zmusiło niektóre z osób do czynnej akcji, do reakcji, która uzmysłowi wielu osobom wagę problemu.

Wydarzenie miało miejsce dnia 20 maja 2013 roku w Tarnowskich Górach na Rynku naprzeciw ratusza.

Koordynator akcji z ramienia Fundacji Sławomir Ziemianek dokładnie w wyznaczonych wcześniej godzinie rozpoczął symulację ataku serca na ulicy. Całość wydarzenia była kręcona z ukrycia przez trzy kamery, pracownicy Fundacji Świadomi Rodzice i instruktorzy pierwszej pomocy przedmedycznej na bieżąco monitorowali wydarzenie z ukrycia, by w razie konieczności jak najszybciej móc całość przerwać.

Akcja zakończyła się poinformowaniem ludzi, że była to jedynie prowokacja. Następnie instruktorzy pani Ilona Koptyńska i pan Dariusz Smieszkol przeprowadzili krótki kurs właściwie przeprowadzonej pierwszej pomocy przedmedycznej dla zgromadzonej publiczności.

Film, ukazujący te wydarzenia po zmontowaniu będzie ogólnodostępny jako film szkoleniowy (również dla zainteresowanych nim służb). Całość zamierzamy wyemitować w najbliższym możliwym terminie (z pomocą współpracujących z nami mediów), by rozpocząć cykl darmowych szkoleń dla mieszkańców naszego miasta z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zobacz także: Film z akcji w wersji rozszerzonej