Karmienie bliźniąt

 

Karmienie piersią
Chyba każda bliźniacza mama zastanawia się czy da radę wykarmić swoje dzieci piersią. Otóż da rade, niezależnie od rozmiaru piersi. Najważniejsze, żeby się nie zrażała drobnymi niepowodzeniami i wytrwale przystawiała dzieci do piersi. Początki są zazwyczaj trudne, ale tak samo jest przy jednym dziecku. Czasem dzieci nie mają odruchu ssania, nie potrafią odpowiednio zassać piersi i musimy im w tym pomóc. Najważniejsze jest prawidłowe uchwycenie przez dziecko brodawki, ale tego pewnie nauczy Was położna jeszcze na oddziale. Niemowlę należy karmić na żądanie, według potrzeb dziecka i matki, czyli wtedy gdy maluch się budzi, kwili, rusza charakterystycznie buzią, a także wtedy gdy mamie przepełniają się piersi. Jeśli maluch śpi zbyt długo, czyli ponad 3-4 godziny, warto je obudzić i przypomnieć o jedzeniu. Noworodka karmić trzeba często, minimum 8 razy na dobę, również w nocy, ssanie musi trwać odpowiednio długo, min. 10 minut

Jeśli mama ma nadal kłopoty z przystawianiem do piersi lub inne wątpliwości to może skontaktować się z poradnią laktacyjną, gdzie powinna otrzymać wsparcie i pomoc w naturalnym karmieniu.

Karmić razem czy osobno
Na początku pewnie łatwiej karmić dzieci pojedynczo, tymbardziej jeśli nie ma się pomocy kogoś bliskiego, kto mógłby podać czy przytrzymać drugie dziecko. Ale zajmuje to wtedy dużo więcej czasu niż karmienie jednoczesne. Dzieci z reguły są różne i każde inaczej ssie, w innym czasie się najada co też utrudnia jednoczesne karmienie. Jeśli są duże rozbieżności w czasie, w jakim maluchy najadają się to chyba wygodniej karmić osobno.

Jeśli mama dojdzie do wprawy to karmienie dzieci naraz zaoszczędzi jej mnóstwo czasu, do tego przystawianie dwójki dzieci naraz wzbudza o wiele bardziej laktację dzięki czemu produkuje się więcej pokarmu. Poza tym oszczędza dziecku oczekującemu w kolejce stresu. Należy jednak pamiętać, żeby co karmienie zmieniać dzieciom piersi, aby równomiernie były opróżniane, bo każde z dzieci pije inną ilość mleczka.

Pozycje do karmienia piersią bliźniąt
Bardzo przydatna do karmienia bliźniąt jest poduszka do karmienia albo dużo zwykłych poduszek.
– Oboje w pozycji klasycznej – dzieci układamy wzdłuż naszego ciała, na krzyż, brzuszek jednego maluszka przywiera do ciała mamy, a drugiego – do pleców brata lub siostry.

– Oboje spod pachy, na poduszce do karmienia lub na zwykłych poduszkach – dzieci stykają się główkami, nóżki mają skierowane pod pachę mamy, rękami podtrzymujemy główki dzieci. To idealna pozycja, jeśli maluch ma cofniętą żuchwę i dobra do nauki prawidłowego ssania i po cesarskim cięciu (nic nie uraża brzucha).

– Jedno spod pachy, drugie w pozycji klasycznej – jedno dziecko układamy wzdłuż swojego brzucha, a drugiemu opieramy główkę na brzuchu brata lub siostry, kierując jego nóżki pod pachę mamy.

Czy dzieci się najadają?
Pewnie zastanawiasz się czy dzieci są najedzone, czy ssą odpowiednio długo, jeśli spełnione są te kryteria nie masz się czym martwić:

– są karmione nie rzadziej niż 8 razy na dobę (najdłuższa przerwa w dzień nie powinna przekraczać 3 godzin, a w nocy 4 godzin)

– przystawienie do piersi jest prawidłowe, a po przystawieniu do piersi dzieci ssą aktywnie (czyli słychać łykanie – w sumie przez 5-10 minut)

– same budzą się na karmienie, a po karmieniu są wyraźnie zadowolone i uspokojone, zdarzają się okresy czuwania i oglądania świata

– moczą 6-7 pieluszek na dobę, 2-3 razy dziennie robi kupę (czasem nawet każda pielucha może mieć „kleksa” ). Po jakimś czasie to się zmieni i stolców nie będzie tak dużo.

– piersi przed karmieniem są wyraźnie pełniejsze niż po karmieniu i czujesz wypływ pokarmu (mrowienie, delikatne ukłucia, ucisk)

Karmienie butelką
Jeśli nie chcesz lub nie możesz karmić piersią nie miej wyrzutów sumienia i nie daj sobie wmówić, że jesteś gorszą mamą.

Jeśli mama nie karmi piersią, najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko modyfikowane. Produkuje się je z mleka krowiego poddanego takiej obróbce, by jak najbardziej przypominało pokarm kobiecy i odpowiadało potrzebom malucha. Zdrowemu noworodkowi, urodzonemu o czasie, należy podawać tzw. mleko początkowe, czyli mieszankę oznaczoną cyfrą 1. Jeżeli jednak w najbliższej rodzinie ktoś ma alergię, to lepiej podawać dziecku mieszankę hipoalergiczną (oznaczoną literami HA). Noworodki najczęściej jadają od sześciu do ośmiu razy na dobę, od 50 do 70 ml. Jest to jednak sprawa indywidualna, dzieci mają różny apetyt i karmienie trzeba dostosowywać do potrzeb konkretnego malucha. Jeśli chodzi o wybór mleka to mama powinna skonsultować się z pediatrą. Mieszankę należy przygotowywać ściśle wg przepisu na opakowaniu.

Bardzo przydatną rzeczą jest termos stojący przy łóżeczkach maluchów, zwłaszcza w nocy, w którym trzymamy gorącą wodę i jak tylko dzieci się obudzą nie trzeba biec do kuchni i podgrzewać wody tylko można zrobić ciepłe mleczko szybciutko przy łóżku malucha i zaspokoić jego głód.

Kiedy maluchy skończą pięć miesięcy, mleko początkowe zmienia się na następne. Można to zrobić z dnia na dzień lub przejściowo łączyć oba rodzaje, mieszając je w butelce lub podając na zmianę. W ten sposób niemowlę powoli przyzwyczaja się do nowego smaku.
Po wprowadzeniu mieszanki oznaczonej cyfrą 2 może zmienić się konsystencja stolca (będzie bardziej twardy), może przejściowo pojawić się ból brzuszka lub zmniejszyć apetyt.

Polecam równoczesne karmienie bliźniąt butelkami, maluchy można ułożyć obok siebie w leżaczkach bądź obłożyć poduchami na łóżku i jednocześnie je nakarmić. Oszczędza nam to czas i pozwala wyregulować dzieci, aby jadły o tych samych porach co ułatwi nam ułożenie planu na inne części dnia.